Inne

Obiecałem Wam parę słów na temat kursów PTR.

Przepraszam, trochę zapomniałem o mojej obietnicy napisania paru słów na temat szkoleń PTR w Polsce. Już to naprawiam, ale może tytułem wstępu parę zdań odnośnie wszystkich rodzajów kursów i szkoleń instruktorsko – trenerskich na świecie. Poza uprawnieniami wydawanymi w poszczególnych krajach przez uniwersytety i uczelnie (w Polsce np. instruktor rekreacji AWF – specjalność tenis) i federacji (Polski Związek Tenisa Animator – Instruktor – Trener + licencja), spotkamy się z dużymi organizacjami zajmującymi się przede wszystkim tenisem kwalifikowanym. Są to amerykańska USTA (https://www.usta.com/en/home/coach-organize.html) i PTR (https://ptrtennis.org/workshops/) oraz międzynarodowy ITF (https://www.itftennis.com/en/growing-the-game/coaching/). Te trzy organizacje zmonopolizowały system szkoleń instruktorów i trenerów. W europie dominuje ITF w stanach USTA i PTR. Zdobyte uprawnienia tych organizacji są honorowane w większości krajów świata.

Kurs PTR na którym byłem Warszawa 2015

No dobrze jak zdobyć uprawnienia PTR ? Szczegóły znajdziecie na stronie organizacji, ja chciałbym teraz podzielić się informacjami, jak to do tej pory wyglądało w Polsce ? Przede wszystkim musicie być członkami PTR (rejestracja i opłata przez stronę – koszt ok. 200 dolarów) i mieć opłaconą składkę na dany rok kolejne ok. 70 dolarów. Znaleźć termin i organizatora, w Polsce robi to Marcin Maciocha (Babolat Polska) w raz z siostrą. Koszt kursów to kwota ok. 600 – 900 zł (PTR Under 10, PTR Junior, PTR Adult). Są to szkolenia z poziomu podstawowego – LEVEL 1, które prowadzi Amerykanin dr Louis Cap.

Są to kursy bardzo intensywne trwające od 3 do 7 dni, przeważnie organizowane w Warszawie. Każdy kurs po części szkoleniowej kończy się egzaminami praktycznymi, jak również pisemnym testem 100 pytań. Część praktyczne jest nagrywana. Wyniki lecą do stanów i po około 3-4 tygodniach uzyskujesz ocenę (najniższa – fail – najwyższa – professional). Pocztą przesyłają Tobie wyniki egzaminów i ewentualnie certyfikat i legitymacje (taką jak na zdjęciu powyżej).

Dla kogo i czy warto?

Są to szkolenia z poziomu początkującego i średnio zaawansowanego, raczej pod kątem sportu rekreacyjnego. Prosta metodyka, trochę informacji z zakresu organizacji zajęć, korekcji błędów itp. Moim zdanie jest to bardzo fajna forma uzupełnienia wiedzy. Poznania trochę innego podejścia do nauki. No i oczywiście szansa na uzyskanie międzynarodowych uprawnień. Czy wart ? Na to pytanie musicie sami sobie odpowiedzieć. Ja nie żałuje. zamierzam w tym roku ukończyć ostani kurs, którego nie mam z Level 1 tj. PTR Under 10. Mam nadzieje, że trochę Wam przybliżyłem tematykę szkoleń. Dajcie znać w komentarzach.

Pozdrawiam KJ

Napisz co o tym myślisz ?