Tennis Clinic

Strona „Tennis Clinic” jest miejscem, w którym możesz uzyskać informacje na interesujące Ciebie tematy z zakresu tenisa. Pytania możesz zadawać poprzez formularz kontaktowy, ewentualnie w komentarzach na tej stronie. Zapraszam.

Witam.
Mam pytanie odnośnie piłek.
Jakich piłek używać na kortach twardych pokrytych tartanem? Jakich piłek używać do treningu (ciśnieniowe czy lepiej bezciśnieniowe,( marka i model)?
Czy ma wpływ na trening serwisu używanie zużytych piłek?
Pozdrawiam Wojtek

Wbrew pozorom odpowiedź jest prosta. Wszystko zależy od Twojego budżetu i celów jakie sobie stawiasz. Jeżeli nie jesteś czynnym zawodnikiem (tak zakładam), nie starujesz w dużej ilości turniejów, a gra w tenisa to tylko twoje hobby, to dobór i zużycie piłek rządzi się trochę innymi prawami. W zawodowym tenisie piłki bez względu na nawierzchnie wymieniane są co - pierwszy raz po 7 gemach (dochodzi rozgrzewka), następnie po rozegraniu 9 gemów i tak do końca spotkania. W tenisie amatorskim zwyczajowo kompletem piłek gra się o wiele dłużej. W takim razie, kiedy należy je zmienić ? Przede wszystkim, kiedy piłka straci ciśnienie, możesz to sprawdzić opuszczają ją z wysokości 2,50 m. Powinna odbić się nie mniej niż 135 cm nie więcej niż 147 cm. Oczywiście szacunkowo. Drugi parametr to jakość filcu. Zarówno zbyt mocne zmechacenie (np. po przemoczeniu piłki), jak również starcie filcu dyskwalifikuje piłkę z dalszej gry. 
Co do nawierzchni. Tartan nie jest wykorzystywany w tenisie zawodowym i dlatego też nie produkuje się piłek dedykowanych na taką nawierzchnie. Moim zdanie najlepiej będą spisywały się piłki, takie jak na korty betonowe (hard court) - Extra Duty Tennis Ball. Sa one bardziej odporne na ścieranie, co przy szorstkich kortach tartanowych ma istotne znaczenie. 
Czy można do treningu serwisu stosować piłki używane ? Używane tak, ale nie zużyte. Jeżeli piłka nie trzyma prawidłowych parametrów, to nadanie jej np. rotacji będzie bardzo utrudnione.
Zachęcam do zapoznania się z materiałem na temat rodzaju piłek, który już wkrótce pojawi się w kolumnie - "Materiały dydaktyczne".
Pozdrawiam KJ

One Comment

  • Wojtek

    Witam,
    Chciałem się poradzić. Jestem po operacji nadgarstka (zerwane więzadło). Obecnie jestem w czasie rehabilitacji ręki i chcę (o ile pozwoli lekarz i rehabilitant) wracać do gry. Od czego mogę zacząć trening? Jakie ćwiczenia robić? Zastanawiam się, czy zmienić sprzęt; rakietę i piłeczki na jakiś czas na bardziej przyjazne dla ręki, np. odbijać piłkami juniorskimi, co o tym myślisz? Co możesz polecić?
    Pozdrawiam
    Wojtek

Napisz co o tym myślisz ?